Геморой -
  делікатна проблема

Геморой – одне із найпоширеніших захворювань сучасності, яке зустрічається як в осіб літнього віку, так і молодих.

Він не тільки викликає неприємні відчуття. Він небезпечний численними ускладненнями, з якими можна упоратися тільки за допомогою хірургічного втручання.

 

Поширеність захворювання

Геморой – одне із найпоширеніших захворювань сучасності, яке зустрічається як в осіб літнього віку, так і молодих.

Він не тільки викликає неприємні відчуття. Він небезпечний численними ускладненнями, з якими можна упоратися тільки за допомогою хірургічного втручання.

Від геморою однаково часто страждають і жінки, і чоловіки. Пік виникнення захворювання припадає на вік 45–65 років; при цьому статевих відмінностей серед хворих не спостерігається.

У більшості людей спрацьовує стереотип, що про хворобу прямої кишки говорити соромно, тому вони звертаються до лікаря лише тоді, коли хвороба серйозно загострюється. Фахівці вважають, що рівень поширеності цього захворювання досягає 40% серед дорослого населення в світі, і Україна не є винятком*

Це означає, що майже половина дорослого населення хоча б раз в житті страждала гострим епізодом геморою.

За перших симптомів захворювання слід звернутися до лікаря-проктолога, оскільки на ранніх стадіях можливе ефективне лікування геморою без операції. Спеціаліст підбере адекватну терапію.


*Огляд Кохрейна [4] Веноактивні препарати у лікуванні геморою. Систематизований огляд бази даних Кохрейна.
Серпень 2012 року, проф. Й. Пфайфер
Проф. М.П. Захараш

Що таке геморой і що викликає його появу?

При геморої відбувається варикозне розширення і запалення гемороїдальних вен, які знаходяться у прямій кишці. Виникнення геморою залежить від багатьох факторів:Проблеми з
травним трактом

Сидячий спосіб життя

Вагітність і пологи

     

Найчастіше проблема геморою пов'язана з травним трактом. Одна з найпоширеніших причин – це закреп. За наявності даної проблеми кал довго затримується у порожнині прямої кишки, тисне на її стінки і викликає роздратування. Крім того, людина, у якої буває закреп, під час дефекації зазвичай сильно тужиться, що теж викликає посилений тиск на вени.

Проблеми з
травним трактом

 

Найчастіше проблема геморою пов'язана з травним трактом. Одна з найпоширеніших причин – це закреп. За наявності даної проблеми кал довго затримується у порожнині прямої кишки, тисне на її стінки і викликає роздратування. Крім того, людина, у якої буває закреп, під час дефекації зазвичай сильно тужиться, що теж викликає посилений тиск на вени.

Сидячий спосіб життя

 

Застійні процеси у венах прямої кишки викликає і сидячий спосіб життя. Саме з цієї причини геморой став настільки поширеним сьогодні, коли малорухливий спосіб життя для багатьох є нормою. Крім того, до захворювання схильні також люди, які зайняті важкою фізичною працею, що передбачає підйом і перенесення важких речей.

Вагітність і пологи

 

Причиною геморою у жінок найчастіше стають вагітність і пологи. Практично у кожної другої жінки після народження дитини діагностують той чи інший ступінь захворювання, що також вимагає застосування відповідної терапії.

Ознаки та симптоми геморою

При геморої дуже важливо не пропустити симптоми на початковому етапі, коли захворювання ще можна вилікувати за допомогою консервативного лікування.

Перші симптоми геморою, як правило, пов'язані з неприємними відчуттями в області прямої кишки. Людина відчуває незвичайну важкість, яка може з'являтися після процесу дефекації, а в деяких випадках передувати йому. Це відчуття не проходить навіть після того, як кишківник випорожнився. На більш пізніх стадіях з'являється сильний і гострий біль, відчуваються гемороїдальні вузли, які можуть бути як внутрішніми, так і зовнішніми. При сильному запаленні цих вузлів можлива підвищена температура тіла і кровотеча.

Стадія 1

Стадія 2

Стадія 3

Стадія 4

Внутрішні гемороїдальні вузли дещо збільшені. Вибухають у просвіт анального каналу і періодично кровоточать.

Випадання гемороїдальних вузлів під час дефекації, які самостійно вправляються.

Випадання гемороїдальних вузлів під час напруження, вправляються рукою.

Постійне випадання гемороїдальних вузлів з неможливістю їхнього вправляння в анальний канал.

Лікування геморою

Лікування геморою залежить, перш за все, від стадії захворювання та наявності ускладнень. У період загострення захворювання часто застосовуються препарати місцевої дії – креми, ректальні свічки, які забезпечують лише тимчасове полегшення симптомів.

При геморої будь-якої стадії показано лікування таблетованими формами медичних препаратів – венотоніками. Представником таких препаратів є Детралекс®, який має високу ефективність у лікуванні геморою і профілактиці його загострень.
На відміну від препаратів місцевого застосування Детралекс® діє комплексно, впливаючи на венозну, лімфатичну системи і мікроциркуляцію, надаючи протизапальну дію на судинну стінку. Застосування препарату Детралекс® у період загострення забезпечує полегшення неприємних симптомів, а тривале використання (протягом 2–3 місяців) зменшує ймовірність загострення хвороби у майбутньому

Для більш пізніх стадій захворювання показано хірургічне втручання, яке призначає лікар-проктолог після ретельного обстеження.
Отже, ефективність лікування геморою залежить від своєчасного звернення до лікаря-проктолога на початкових стадіях розвитку захворювання і при першій появі неприємних симптомів.

Детралекс® 1000мг
Гострий геморой №181. Висновок зроблено на основі дослідження: М. Сospite, Лікування гострого геморою з Детралекс® 500мг, Ангіологія додаток 46, частина 2, 1994.
2. Cospite M., Cospite V. Лікування геморою з Daflon 500 мг // Флебологія – 1992. – № 7 (додаток 2). – С. 53–56.
3. Zhu-Ming Jiang and Jin-Duo Cao. Вплив мікронізованої очищеної флавоноїдної фракції на лікування гострих гемороїдальних епізодів. Поточні медичні дослідження і думка. – Видання 22, № 8, 2008, 1141–1147.

Профілактика геморою

Профілактичні заходи при геморої допомагають не тільки уникнути рецидивів захворювання, але і полегшують симптоми вже діагностованої хвороби.

Для запобігання утворенню гемороїдальних вузлів необхідно у першу чергу налагодити своє харчування.
Раціон слід урізноманітнити фруктами, овочами, висівками і пити багато чистої води.
Потрібно уникати жирної і калорійної їжі, а також гострих страв, які надмірно дратують стінки кишечнику.

Крім того, лікарі рекомендують налагодити процес дефекації, уникати як запорів, так і діареї. Перш за все слід стежити і за своєю масою тіла, оскільки люди з ожирінням більше схильні до будь-яких видів застійних явищ прямої кишки.

Важливим пунктом профілактики геморою є рухова активність. Нескладні заняття фізкультурою допомагають значно поліпшити кровообіг в області малого таза. Подібна рекомендація особливо важлива для тих, хто веде сидячий спосіб життя.

Для запобігання появі геморою після пологів фахівці наполягають на профілактичних заходах ще під час вагітності. Профілактика геморою не відрізняється від загальних рекомендацій: збалансоване харчування, яке запобігає закрепам, відмова від тісного одягу і щоденна фізична активність. Потрібно доповнити профілактику вправами Кегеля для тренування м'язів промежини і спеціальним комплексом для вагітних. Після пологів необхідно продовжувати виконувати вправи для зміцнення м'язів тазового дна, стежити за роботою травного тракту і консультуватися з лікарем, якщо симптоми посилюються.