Найкращі вправи для запобігання геморою

Геморой вважається одним з найпоширеніших захворювань, яке вражає великий відсоток населення планети. Основними причинами є закреп, стрес, вагітність і малорухливий спосіб життя, а також інші фактори ризику .1 Активний спосіб життя є ключовим у профілактиці геморою, але які вправи найкраще підходять при наявності цього захворювання? Чи це гарна ідея, чи може погіршити геморой, спричинивши загострення?

У цій статті ми розповімо про найкращі вправи від геморою та про те, яких видів спорту слід уникати, щоб вилікувати геморой швидше.

Крім фізичних вправ і дотримання хороших звичок способу життя та збалансованого харчування, також важливо проконсультуватися з лікарем щодо пероральних флавоноїдних веноактивних препаратів, ефективного методу зменшення як розвитку, так і рецидивів геморою.2

Чи можна займатися спортом при геморої?

Гемороїдальні вузли виникають через розширення ректальних вен, розташованих в анальному каналі. Вони зазвичай поділяються на два типи: внутрішні та зовнішні гемороїдальні вузли. Останній різновид, завдяки своєму розташуванню, зазвичай легше виявити, але він також є значно більш болючим. Зовнішній геморой може суттєво та негативно впливати на якість життя пацієнтів, оскільки може спричиняти набряк, біль і навіть кровотечу.1

Навіть якщо залишатися активним або займатися спортом може бути не першим, про що ви думаєте, коли дізнаєтеся, що страждаєте на геморой, є деякі типи вправ, які можуть мати позитивні переваги для здоров’я, допомогти вам швидше вилікуватися та навіть запобігти повторній появі геморою в майбутньому. Згідно з науковими дослідженнями, існує цікавий зв’язок між регулярною фізичною активністю та зниженням ризику захворіти колоректальним раком на 20-25%.3 Крім того, досліджені та доведені переваги фізичних вправ включають загальне зниження кількості випадків кількох інших хронічних захворювань, таких як4:

  • хронічні захворювання вен;
  • цукровий діабет;
  • рак;
  • гіпертонія;
  • ожиріння;
  • депресія:
  • остеопороз.

Чи можна займатися спортом при геморої

Регулярні фізичні вправи також вважаються чудовим елементом у лікуванні та зменшенні хронічних закрепів, однієї з основних причин геморою.5 Знати, які типи вправ є найкориснішими для запобігання загострення геморою, а які з них можуть навіть зменшити його появу, є ключовим кроком до успішної боротьби з цим поширеним захворюванням здоровим, позитивним і безболісним способом.

Найкращі вправи для лікування (і профілактики) геморою

Помірні вправи, які не викликають сильного напруження в області анального отвору, ідеально підходять для того, щоб підтримувати активний спосіб життя, не погіршуючи стан і не піддаючи тіло надмірному стресу, що може збільшити ризик виникнення геморою.

  • Помірні аеробні навантаження. Наприклад, швидка ходьба протягом 30-и хвилин на день може значно допомогти стимулювати роботу кишечника, запобігти закрепам і розвитку або погіршенню геморою.6
  • Вправи Кегеля. Скорочення м’язів анального сфінктера протягом 3-х секунд кілька разів може бути корисним для зміцнення м’язів анальної області. Вправи Кегеля особливо рекомендують для профілактики геморою під час вагітності, але вони можуть бути корисними для будь-якої людини будь-якого віку та статі.
  • Пози йоги. Деякі пози йоги, такі як «згинання вперед», можуть бути дуже корисними, зокрема, для тих, хто страждає зовнішнім гемороєм, оскільки вони можуть допомагати у зміцненні анальної області та прямої кишки.7
  • Глибоке дихання. Воно може бути корисним для зменшення напруги, особливо в області тазового дна, і для звільнення від стресу, який може бути причиною загострення геморою.8 Щоб виконувати вправи на глибоке дихання таким чином, щоб отримати максимальну користь від них, рекомендується лягти на підлогу або сісти прямо.

корисні при геморої вправи

Вправи, яких слід уникати при геморої

Не всі види вправ корисні для геморою, оскільки деякі види активності можуть збільшити навантаження на область анального отвору. Таким чином, рекомендується уникати будь-якої виснажливої ​​фізичної активності, яка б створювала надто сильний тиск на ваш живіт або анальну область, оскільки це може погіршити симптоми геморою та навіть спричинити кровотечу з гемороїдальних вузлів або призвести до посилення болю та подразнення.

Найпоширеніші види фізичних вправ та спорту, яких слід уникати, якщо ви страждаєте від геморою, це:

  • прес (скручування);
  • присідання (особливо глибокі) та подібні рухи, які передбачають значне напруження;
  • важка атлетика;
  • їзда на велосипеді;
  • катання на конях;
  • веслування.

Дотримання здорового та збалансованого раціону разом із зниженням або контролем рівня стресу та веденням активного способу життя є ключовими факторами запобігання розвитку хронічної гемороїдальної хвороби. Було доведено, що підтримання належного індексу маси тіла (ІМТ) – зазвичай вважається в межах 18-25% – та регулярна фізична активність можуть значно сприяти загальній профілактиці геморою, оскільки допомагають регулювати та полегшувати випорожнення кишечника.9

 

Джерела:

  1. Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012 May 7;18(17):2009-17.
  2. Shelygin Y, Krivokapic Z, Frolov SA, et al. Clinical acceptability study of micronized purified flavonoid fraction 1000 mg tablets versus 500 mg tablets in patients suffering acute hemorrhoidal disease. Curr Med Res Opin. 2016;32(11):1821-1826
  3. Namasivayam V, Lim S. Recent advances in the link between physical activity, sedentary behavior, physical fitness, and colorectal cancer. F1000Res. 2017 Mar 1;6:199.
  4. Warburton DE, Nicol CW, Bredin SS. Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ. 2006 Mar 14;174(6):801-9.
  5. Meshkinpour H, Selod S, Movahedi H, Nami N, James N, Wilson A. Effects of regular exercise in management of chronic idiopathic constipation. Dig Dis Sci. 1998 Nov;43(11):2379-83.
  6. Harvard Health. (2021d, November 16). Hemorrhoids and what to do about them. Retrieved October 5, 2022, from https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them
  7. Agarwal. B., Sharma, S. et al. (2012). Can Yoga Improve the Outcome of Sugery for Haemorrhoids?. JIMSA January-March 2012. Vil.25. No.1.
  8. Post Hemorrhoidectomy Anorectal Pain. Effectiveness of Guided Breathing Exercises on Anorectal Pain in Patients With Symptomatic Hemorrhoids. Good Clinical Practice Network. Retrieved on the 4th of October 2022 from https://ichgcp.net/clinical-trials-registry/NCT03240185
  9. Karim, J., Abdullah, A. A. A., Zolkifle, A. K., Roslan, N. S., Kumar, S., & Shiong, K. C. (2020). A Case Control Study on Physical Activity and Body Mass Index Associated with Hemorrhoids. Jurnal Ners, 14(3), 121–125.

2025