Як стрес впливає на розвиток геморою?

Стрес є добре відомим явищем у сучасному суспільстві, і хоча стрес є природною реакцією на передбачувані загрози1, надмірний стрес може негативно вплинути на всі делікатні системи організму.2

Крім того, стрес також може підвищити ризик розвитку геморою3 разом із деякими з найпоширеніших причин геморою, такими як закреп, напруження під час дефекації та порушення дефекації під час вагітності (через додатковий тиск з боку матки, що розширюється, а також потенційну нестачу клітковини в раціоні та загальне зневоднення – усе це може призвести до закрепу та посилити ймовірність утворення геморою).

Отже, як стрес викликає геморой і що робити, щоб його уникнути?

Який зв'язок між стресом і гемороєм?

Стрес може опосередковано спричинити геморой, оскільки він може спровокувати проблеми з травленням, такі як закреп або діарея, що може призвести до посилення напруження та труднощів під час дефекації та загострення геморою.

 

Як стрес впливає на травлення?

Стрес тісно пов’язаний із шлунково-кишковими розладами4. Причина такого зв’язку полягає в тому, що наша нервова система розділена на 2 основні частини: симпатичну нервову систему, відповідальну за реакцію «борись або втечи», і парасимпатичну систему, яка відповідає за заспокоєння нашого тіла після того, як сприйнята загроза зникла.4  Цікаво, що і симпатична, і парасимпатична нервові системи пов'язані з травною нервовою системою, яка відіграє важливу роль у регулюванні процесів перетравлювання їжі. Крім того, доведено, що стрес посилює стан, відомий як синдром подразненого кишечника (СПК)5.

стрес впливає на розвиток геморою

Також досліджено, що люди, які перебувають у стані стресу, схильні напружувати м’язи сфінктера, що збільшує тиск на пряму кишку, що, у свою чергу, підвищує ймовірність розвитку геморою. Цю реакцію на стрес можна назвати рефлекторною реакцією тазового стресу, коли м’язи тазового дна активно скорочуються у відповідь на будь-який фізичний або психічний стрес6.

 На додаток до всіх цих факторів, оскільки і геморой, і стрес можуть мати рецидивуючий характер, страждання від надмірного тиску і стресу може створити порочне коло хронічного геморою.

 

Як депресія може збільшити ризик геморою?

Іншим чинником, подібно до стресу, пов’язаним із нашим психічним станом, який також може викликати геморой, є депресія. Це пояснюється тим, що депресія пов’язана з більшим ризиком розвитку розладів харчової поведінки та зниження рівня енергії, що може призвести до загальної відсутності фізичної активності.7 Депресія також може спричинити переривчастий та неадекватний режим сну та внутрішньочеревну гіпертензію, що може вплинути на загострення геморою.8

Нещодавно були проведені дослідження, які демонструють сильний зв’язок функції мікробіому з психічним благополуччям.9

Як запобігти геморою, пов'язаному зі стресом?

Як зазначено вище, деякі з причин пов’язаного зі стресом геморою – це закрепи, депресія та додатковий тиск у прямій кишці через стрес. Таким чином, профілактика геморою, пов’язаного зі стресом, в основному зосереджена на цих 3-х ключових напрямках:

  • збалансований раціон, щоб уникнути закрепів, і таким чином зменшити надмірне напруження під час дефекації;
  • регулярні вправи для зниження рівня стресу;
  • лікування депресії.

Як запобігти геморою, пов'язаному зі стресом

Зважаючи на ці важливі елементи, ось кілька порад, які можуть допомогти вам запобігти наростанню стресу та його виходу з-під контролю.

  1. Будьте активним щодня. Чи то вправи в тренажерному залі, швидка ходьба, чи будь-яка приємна діяльність, як-от садівництво, танці чи некваплива їзда на велосипеді, доведено, що фізичні вправи мають позитивний і потужний вплив на управління стресом і його зняття.10
  2. Медитуйте. Ще один перевірений спосіб зняти стрес – це медитація. Згідно з дослідженнями, медитація та усвідомленість можуть позитивно змінити наш мозок і біологію, щоб мати прямий вплив на покращення нашого психічного та фізичного здоров’я.11 Серед цих переваг, які все більше вивчаються, терапія, заснована на усвідомленості, може бути особливо ефективною для зниження стресу, тривоги та депресії12, а також значного посилення імунної системи.13
  3. Досліджуйте йогу. Кілька медичних досліджень, присвячених йозі, довели її ефективність у лікуванні стресу, депресії та деяких інших захворювань, таких як астма, синдром подразненого кишечника, гіпертонія, наркоманія та інші психічні проблеми.14
  4. Дотримуйтеся здорового, збалансованого раціону з високим вмістом клітковини, щоб значно зменшити ймовірність надмірного напруження та закрепів, які тісно пов’язані з утворенням і розвитком геморою.
  5. Лікуйте та запобігайте геморою за допомогою безрецептурних засобів. Обов’язково запитайте свого лікаря про рекомендовані ліки та пероральні флавоноїдні веноактивні препарати, які можна використовувати для ефективного лікування симптомів, а також як профілактичний засіб. Мета-аналіз показав, що флавоноїди значно знижують ризик кровотечі, постійного болю, свербіння.15

Якщо ви дотримуєтеся всіх наведених вище порад і порад щодо контролю рівня стресу, а симптоми вашого геморою зберігаються довше тижня, ми наполегливо рекомендуємо вам звернутися до лікаря. Не забудьте запитати його про способи лікування, згадані вище, оскільки веноактивні препарати мають чудові результати в лікуванні запалення на стінках вен та зменшенні симптомів геморою, а також покращують кровотік і загальний тонус вен.16

Їх також можна використовувати як профілактичний засіб, щоб зменшити ймовірність несподіваного повернення геморою в майбутньому.

 

Джерела:

  1. Anisman H, Merali Z. Understanding stress: characteristics and caveats. Alcohol Res Health. 1999;23(4):241-9.
  2. Stress effects on the body. (2018). American Psychological association. Retrieved on the 3rd of October 2022 on https://www.apa.org/topics/stress/body
  3. De Marco S and Tiso D (2021) Lifestyle and Risk Factors in Hemorrhoidal Disease. Front. Surg. 8:729166.
  4. Stress and the sensitive gut. Harvard Health Publishing. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/stress-and-the-sensitive-gut.
  5. Qin HY, Cheng CW, Tang XD, Bian ZX. Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2014 Oct 21;20(39):14126-31.
  6. Stephens MA, Wand G. Stress and the HPA axis: role of glucocorticoids in alcohol dependence. Alcohol Res. 2012;34(4):468-83.
  7. Lee JH, Kim HE, Kang JH, Shin JY, Song YM. Factors associated with hemorrhoids in korean adults: korean national health and nutrition examination survey. Korean J Fam Med. 2014 Sep;35(5):227-36.
  8. Hashempur, Mohammad Hashem; Khademi, Fatemeh; Rahmanifard, Maryam; Zarshenas, Mohammad M.  (2017). An Evidence-Based Study on Medicinal Plants for Hemorrhoids in Medieval Persia. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, (), 215658721668859–.
  9. Limbana T, Khan F, Eskander N. Gut Microbiome and Depression: How Microbes Affect the Way We Think. Cureus. 2020 Aug 23;12(8):e9966.
  10. Jackson, E. The role of Exercise in Stress Management. FACSM.
  11. Mindfulness meditation. (2019). American Psychology Association. retrieved on 3rd of October 2022 from https://www.apa.org/topics/mindfulness/meditation#:~:text=In%20a%20review%20of%20meditation,reactions%20in%20times%20of%20stress.
  12. Khoury, Bassam; Lecomte, Tania; Fortin, Guillaume; Masse, Marjolaine; Therien, Phillip; Bouchard, Vanessa; Chapleau, Marie-Andrée; Paquin, Karine; Hofmann, Stefan G. (2013). Mindfulness-based therapy: A comprehensive meta-analysis. Clinical Psychology Review, 33(6), 763–771. Black, David S.; Slavich, George M. (2016). Mindfulness meditation and the immune system: a systematic review of randomized controlled trials. Annals of the New York Academy of Sciences, 1373(1), 13–24.
  13. Black, David S.; Slavich, George M.  (2016). Mindfulness meditation and the immune system: a systematic review of randomized controlled trials. Annals of the New York Academy of Sciences, 1373(1), 13–24.
  14. Shohani M, Badfar G, Nasirkandy MP, Kaikhavani S, Rahmati S, Modmeli Y, Soleymani A, Azami M. The Effect of Yoga on Stress, Anxiety, and Depression in Women. Int J Prev Med. 2018 Feb 21;9:21.
  15. Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012 May 7;18(17):2009-17. doi: 10.3748/wjg.v18.i17.2009. PMID: 22563187; PMCID: PMC3342598.
  16. Shelygin Y, Krivokapic Z, Frolov SA, et al. Clinical acceptability study of micronized purified flavonoid fraction 1000 mg tablets versus 500 mg tablets in patients suffering acute hemorrhoidal disease. Curr Med Res Opin. 2016;32(11):1821-1826.

 

2025